Home

AFC
CAF
Concacaf
Conmebol
FIFA
OFC
UEFA

Albanien
Andorra
Armenien
Aserbajdsjan
Belarus
Belgien
Bosnien
Bulgarien
Cypern
Danmark
England
Estland
Finland
Frankrig
Færøerne
Georgien
Gibraltar
Grækenland
Holland
Irland
Island
Israel
Italien
Kazakhstan
Kosovo
Kroatien
Letland
Liechtenstein
Litauen
Luxembourg
Malta
Moldova
Montenegro
Nordirland
Nordmakedonien
Norge
Polen
Portugal
Rumænien
Rusland
SanMarino
Schweiz
Serbien
Skotland
Slovakiet
Slovenien
Spanien
Sverige
Tjekkiet
Tyrkiet
Tyskland
Ukraine
Ungarn
Wales
Østrig
Udskriftsvenlig version
UEFA Champions League-klubber fra: Rusland

Sæson

Klubnavn

Placering

1966/67Torpedo Moskva, 1 Runde
1970/71Spartak Moskva, 1 Runde
1971/72CSKA Moskva, 2 Runde
1977/78Torpedo Moskva, 1 Runde
1980/81Spartak Moskva, Kvartfinalist
1985/86Zenit Sankt-Peterburg, 2 Runde
1988/89Spartak Moskva, 2 Runde
1990/91Spartak Moskva, Semifinalist
1992/93CSKA Moskva, nr 4 i gruppe A
1993/94Spartak Moskva, nr 3 i gruppe A
1994/95Spartak Moskva, nr 3 i gruppe B
1995/96Spartak Moskva, Kvartfinalist
1996/97Alania Vladikavkaz, Kvalifikationsrunden
1997/98Spartak Moskva, 2 Kvalifikationsrunde
1998/99Spartak Moskva, nr 3 i gruppe C
1999/00CSKA Moskva, 2 Kvalifikationsrunde
1999/00Spartak Moskva, nr 3 i gruppe G
2000/01Lokomotiv Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
2000/01Spartak Moskva, nr 4 mellemrunde gruppe C
2001/02Lokomotiv Moskva, nr 3 i gruppe A
2001/02Spartak Moskva, nr 4 i gruppe H
2002/03Lokomotiv Moskva, nr 4 mellemrunde gruppe C
2002/03Spartak Moskva, nr 4 i gruppe B
2003/04CSKA Moskva, 2 Kvalifikationsrunde
2003/04Lokomotiv Moskva, 1/8-finalist
2004/05CSKA Moskva, nr 3 i gruppe H
2005/06Lokomotiv Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
2006/07Spartak Moskva, nr 3 i gruppe B
2006/07CSKA Moskva, nr 3 i gruppe G
2007/08CSKA Moskva, nr 4 i gruppe G
2007/08Spartak Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
2008/09Spartak Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
2008/09Zenit Sankt-Peterburg, nr 3 i gruppe H
2009/10Rubin Kazan, nr 3 i gruppe F
2009/10Dinamo Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
2009/10CSKA Moskva, Kvartfinalist
2010/11Rubin Kazan, nr 3 i gruppe D
2010/11Zenit Sankt-Peterburg, 4 Kvalifikationsrunde
2010/11Spartak Moskva, nr 3 i gruppe F
2011/12Rubin Kazan, 4 Kvalifikationsrunde
2011/12CSKA Moskva, 1/8-finalist
2011/12Zenit Sankt-Peterburg, 1/8-finalist
2012/13Zenit Sankt-Peterburg, nr 3 i gruppe C
2012/13Spartak Moskva, nr 4 i gruppe G
2013/14Zenit Sankt-Peterburg, 1/8-finalist
2013/14CSKA Moskva, nr 4 i gruppe D
2014/15Zenit Sankt-Peterburg, nr 3 i gruppe C
2014/15CSKA Moskva, nr 4 i gruppe E
2015/16CSKA Moskva, nr 4 i gruppe B
2015/16Zenit Sankt-Peterburg, 1/8-finalist
2016/17FC Rostov, nr 3 i gruppe D
2016/17CSKA Moskva, nr 4 i gruppe E
2017/18Spartak Moskva, nr 3 i gruppe E
2017/18CSKA Moskva, nr 3 i gruppe A
2018/19CSKA Moskva, nr 4 i gruppe G
2018/19Spartak Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
2018/19Lokomotiv Moskva, nr 4 i gruppe D
2019/20Zenit Sankt-Peterburg, nr 4 i gruppe G
2019/20Lokomotiv Moskva, nr 4 i gruppe D
2019/20FC Krasnodar, 4 Kvalifikationsrunde
2020/21FC Krasnodar, nr 3 i gruppe E
2020/21Lokomotiv Moskva, nr 4 i gruppe A
2020/21Zenit Sankt-Peterburg, nr 4 i gruppe F
2021/22Spartak Moskva, 3 Kvalifikationsrunde
© 2001-2021 www.foot.dk
Danmarks største fodbold-statistik-website
  Valid HTML 4.01 Transitional