Home

AFC
CAF
Concacaf
Conmebol
FIFA
OFC
UEFA

Albanien
Andorra
Armenien
Aserbajdsjan
Belarus
Belgien
Bosnien
Bulgarien
Cypern
Danmark
England
Estland
Finland
Frankrig
Færøerne
Georgien
Gibraltar
Grækenland
Holland
Irland
Island
Israel
Italien
Kazakhstan
Kosovo
Kroatien
Letland
Liechtenstein
Litauen
Luxembourg
Malta
Moldova
Montenegro
Nordirland
Nordmakedonien
Norge
Polen
Portugal
Rumænien
Rusland
SanMarino
Schweiz
Serbien
Skotland
Slovakiet
Slovenien
Spanien
Sverige
Tjekkiet
Tyrkiet
Tyskland
Ukraine
Ungarn
Wales
Østrig
Udskriftsvenlig version
Samtlige topscorere fra Sovjetunionen / Rusland

Sæson

Topscorer

Klub

Mål

2020/21Dzyuba, ArtemFC Zenit Sankt-Peterburg

20

2019/20Dzyuba, ArtemFC Zenit Sankt-Peterburg

17

Azmoun, SardarFC Zenit Sankt-Peterburg

17

2018/19Chalov, FyodorPFC CSKA Moskva

15

2017/18Promes, QuincyFC Spartak Moskva

15

2016/17Smolov, FyodorFC Krasnodar

18

2015/16Smolov, FyodorFC Krasnodar

20

2014/15HulkFC Zenit Sankt-Peterburg

15

2013/14Doumbia, SeydouPFC CSKA Moskva

18

2012/13WandersonFC Krasnodar

13

Movsisyan, YuraFC Spartak Moskva

13

2011/12Doumbia, SeydouPFC CSKA Moskva

28

2010WellitonFC Spartak Moskva

19

2009WellitonFC Spartak Moskva

21

2008Love, VágnerPFC CSKA Moskva

20

2007Adamov, RomanFC Moskva

14

Pavlyuchenko, RomanFC Spartak Moskva

14

2006Pavlyuchenko, RomanFC Spartak Moskva

18

2005Kirichenko, DmitriyFK Moskva

14

2004Kerzhakov, AleksandrFC Zenit Sankt-Peterburg

18

2003Loskov, DmitriFK Lokomotiv Moskva

14

2002Kirichenko, DmitriCSKA Moskva

15

Gusev, RolanCSKA Moskva

15

2001Vyazmikin, DmitriyFK Torpedo Moskva

17

2000Loskov, DmitriFK Lokomotiv Moskva

15

1999Demetradze, GiorgiFC Alania Vladikavkaz

21

1998Veretennikov, OlegSK Rotor Volgograd

22

1997Veretennikov, OlegSK Rotor Volgograd

22

1996Maslov, AlexanderSK Rostselmash Rostov-na-Donu

23

1995Veretennikov, OlegSK Rotor Volgograd

25

1994Simutenkov, IgorFK Dinamo Moskva

21

1993Panchenko, ViktorKAMAZ Naberezhnye Chelny

21

1992sKasumov, VelliFK Dinamo Moskva

16

1991Kolyvanov, IgorFK Dinamo Moskva

18

1990Protasov, OlegFK Dinamo Kiev

12

Shmarov, ValeriSK Spartak Moskva

12

1989Rodionov, SergeySK Spartak Moskva

16

1988Shakhov, YevgeniSK Dnepr Dnepropetrovsk

16

Borodyuk, AleksandrSK Dinamo Moskva

16

1987Protasov, OlegSK Dnepr Dnepropetrovsk

18

1986Borodyuk, AleksandrSK Dinamo Moskva

21

1985Protasov, OlegSK Dnepr Dnepropetrovsk

35

1984Andreyev, SergeiSKA Rostov-Na-Donu

19

1983Gavrilov, YuriSK Spartak Moskva

18

1982Yakoubik, AndreiSK Pakhtakor Tashkent

23

1981Shengelia, RamazSK Dinamo Tbilisi

23

1980Andreyev, SergeiSKA Rostov-Na-Donu

20

1979Staroukhin, VitaliSK Shakhtyor Donetsk

26

1978Yartsev, GeorgiSK Spartak Moskva

19

1977Blokhin, OlegSK Dinamo Kiev

17

1976eMarkhin, AleksandrSK Zenit Leningrad

13

1976fAndriasian, ArkadiySK Ararat Yerevan

8

1975Blokhin, OlegSK Dinamo Kiev

18

1974Blokhin, OlegSK Dinamo Kiev

20

1973Blokhin, OlegSK Dinamo Kiev

18

1972Blokhin, OlegSK Dinamo Kiev

14

1971Malofeyev, EduardSK Dinamo Minsk

16

1970Nodiya, GiviSK Dinamo Tbilisi

17

1969sOsyanin, NikolaiSK Spartak Moskva

16

Proskuorin, VladimirSKA Rostov-Na-Donu

16

Kherkhadze, DzhemalSK Torpedo Kutaisi

16

1968Kherkhadze, DzhemalSK Torpedo Kutaisi

22

Gavasheli, GeorgiSK Dinamo Tbilisi

22

Proskourin, VladimirSKA Rostov-Na-Donu

22

Abduraimov, BeradorSK Pakhtakor Tashkent

22

1967Mustygin, MikhailSK Dinamo Minsk

19

1966Datunashvili, IlyaSK Dinamo Tbilisi

20

1965Kopayev, OlegSKA Rostov-Na-Donu

18

1964Fedotov, VladimirCSKA Moskva

16

1963Kopayev, OlegSKA Rostov-Na-Donu

27

1962sKazakov, BorisSK Kriliya Sovetov Kuybyshev

16

Markarov, EduardSK Neftianik Baku

16

Mustygin, MikhailSK Belarus Minsk

16

Sevidov, YuriSK Spartak Moskva

16

1961Gusarov, GennadiSK Torpedo Moskva

22

1960sKaloyev, ZaurSK Dinamo Tbilisi

20

1959Kaloyev, ZaurSK Dinamo Tbilisi

16

1958Ilyin, AnatoliSK Spartak Moskva

19

1957Buzunov, VasiliCSK MO Moskva

16

1956Buzunov, VasiliODO Sverdlovsk

17

1955Streltsov, EduardSK Torpedo Moskva

15

1954Ilyin, VladimirSK Dinamo Moskva

11

Ilyin, AnaloliSK Spartak Moskva

11

Sochnev, AntoninSK Trudovye rezervy Leningrad

11

1953Simonian, NikolaiSK Spartak Moskva

14

1952Zazroev, AndreiSK Dinamo Kiev

11

1951Gogoberidze, AvtandilSK Dinamo Tbilisi

16

1950Simonian, NikitaSK Spartak Moskva

34

1949Simonian, NikitaSK Spartak Moskva

26

1948Soloviev, SergeiSK Dinamo Moskva

25

1947Bobrov, VsevolodCDKA Moskva

14

Nikolayev, ValentinCDKA Moskva

14

1946Ponomariev, AleksandrSK Torpedo Moskva

18

1945Bobrov, VsevolodCDKA Moskva

24

1940Soloviov, SergeiSK Dinamo Moskva

21

1939Fedotov, GrigoriCDKA Moskva

21

1938Ponomariov, AleksandrSK Traktor Stalingrad

19

1937Smirnov, VasilySK Dinamo Moskva

8

Rumyantsev, LeonidSK Spartak Moskva

8

Paychadze, BorisSK Dinamo Tbilisi

8

1936eGlazkov, GeorgiySK Spartak Moskva

7

1936fSemichastni, MikhailSK Dinamo Moskva

6

© 2001-2021 www.foot.dk
Danmarks største fodbold-statistik-website
  Valid HTML 4.01 Transitional