Home

AFC
CAF
Concacaf
Conmebol
FIFA
OFC
UEFA

Albanien
Andorra
Armenien
Aserbajdsjan
Belarus
Belgien
Bosnien
Bulgarien
Cypern
Danmark
England
Estland
Finland
Frankrig
Færøerne
Georgien
Gibraltar
Grækenland
Holland
Irland
Island
Israel
Italien
Kazakhstan
Kosovo
Kroatien
Letland
Liechtenstein
Litauen
Luxembourg
Malta
Moldova
Montenegro
Nordirland
Nordmakedonien
Norge
Polen
Portugal
Rumænien
Rusland
SanMarino
Schweiz
Serbien
Skotland
Slovakiet
Slovenien
Spanien
Sverige
Tjekkiet
Tyrkiet
Tyskland
Ukraine
Ungarn
Wales
Østrig
Udskriftsvenlig version
Copa Libertadores-klubber fra: Ecuador

Sæson

Klubnavn

Placering

1961Barcelona, 1/8-finalist
1962Emelec, nr 2 i Gruppe 3
1963Everest, nr 2 i Gruppe 2
1964Barcelona, nr 2 i Gruppe 3
1965SD Quito, nr 3 i Gruppe 1
1966Emelec, nr 5 i Gruppe 3
19669 de Octubre, nr 6 i Gruppe 3
1967Barcelona, nr 5 i Gruppe 3
1967Emelec, nr 6 i Gruppe 3
1968Emelec, nr 3 i Mellemrunde B
1968Nacional Quito, nr 3 i Gruppe 3
1969Barcelona, nr 4 i Gruppe 4
1969SD Quito, nr 3 i Gruppe 4
1970América Quito, nr 4 i Gruppe 3
1970LDU Quito, nr 3 i Mellemrunde B
1971Emelec, nr 2 i Gruppe 5
1971Barcelona, nr 2 i Mellemrunde B
1972América Quito, nr 2 i Gruppe 2
1972Barcelona, nr 3 i Mellemrunde B
1973Nacional Quito, nr 3 i Gruppe 3
1973Emelec, nr 2 i Gruppe 3
1974Nacional Quito, nr 2 i Gruppe 4
1975LDU Quito, nr 3 i Mellemrunde B
1975Nacional Quito, nr 4 i Gruppe 4
1976Deportivo Cuenca, nr 2 i Gruppe 2
1976LDU Quito, nr 2 i Mellemrunde A
1977Deportivo Cuenca, nr 4 i Gruppe 3
1977Nacional Quito, nr 2 i Gruppe 3
1978LDU Quito, nr 3 i Gruppe 1
1978Nacional Quito, nr 4 i Gruppe 1
1979Tecnico Universitario, nr 4 i Gruppe 5
1979Nacional Quito, nr 3 i Gruppe 5
1980Emelec, nr 4 i Gruppe 4
1981Barcelona, nr 3 i Gruppe 4
1981Tecnico Universitario, nr 4 i Gruppe 4
1982Barcelona, nr 4 i Gruppe 4
1982LDU Quito, nr 3 i Gruppe 4
1983Barcelona, nr 3 i Gruppe 4
1983Nacional Quito, nr 2 i Gruppe 4
1984Nacional Quito, nr 2 i Gruppe 4
19849 de Octubre, nr 4 i Gruppe 4
1985Nacional Quito, nr 2 i Mellemrunde B
19859 de Octubre, nr 2 i Gruppe 5
1986SD Quito, nr 2 i Gruppe 4
1986Barcelona, nr 3 i Mellemrunde A
1987Nacional Quito, nr 3 i Gruppe 4
1987Barcelona, nr 3 i Mellemrunde B
1988Barcelona, nr 3 i Gruppe 2
1988Valdez, nr 4 i Gruppe 2
1989SD Quito, 1/8-finalist
1989Emelec, nr 4 i Gruppe 3
1990Barcelona, Finalist
1990Emelec, Kvartfinalist
1991LDU Quito, 1/8-finalist
1991Barcelona, nr 4 i Gruppe 2
1992Barcelona, Semifinalist
1992Valdez, 1/8-finalist
1993Nacional Quito, 1/8-finalist
1993Barcelona, Kvartfinalist
1994Emelec, 1/8-finalist
1994Barcelona, 1/8-finalist
1995Nacional Quito, nr 4 i Gruppe 4
1995Emelec, Semifinalist
1996Espoli, 1/8-finalist
1996Barcelona, Kvartfinalist
1997Nacional Quito, 1/8-finalist
1997Emelec, nr 4 i Gruppe 2
1998SD Quito, nr 4 i Gruppe 1
1998Barcelona, Finalist
1999Emelec, 1/8-finalist
1999LDU Quito, 1/8-finalist
2000LDU Quito, nr 4 i Gruppe 3
2000Nacional Quito, 1/8-finalist
2000Emelec, nr 4 i Gruppe 1
2001Nacional Quito, 1/8-finalist
2001Olmedo, nr 4 i Gruppe 7
2001Emelec, 1/8-finalist
2002Olmedo, 1/8-finalist
2002Nacional Quito, 1/8-finalist
2002Emelec, nr 4 i Gruppe 6
2003Nacional Quito, nr 3 i Gruppe 3
2003Barcelona, nr 3 i Gruppe 7
2003Emelec, nr 4 i Gruppe 1
2004Barcelona, 1/8-finalist
2004LDU Quito, 1/8-finalist
2004Nacional Quito, nr 4 i Gruppe 5
2005Olmedo, nr 3 i Gruppe 5
2005Deportivo Cuenca, nr 4 i Gruppe 8
2005LDU Quito, 1/8-finalist
2006LDU Quito, Kvartfinalist
2006Deportivo Cuenca, Kvalifikationsrunden
2006Nacional Quito, nr 3 i Gruppe 8
2007LDU Quito, nr 3 i Gruppe 6
2007Nacional Quito, nr 4 i Gruppe 1
2007Emelec, nr 4 i Gruppe 4
2008Olmedo, Kvalifikationsrunden
2008Deportivo Cuenca, nr 3 i Gruppe 2
2008LDU Quito, Vinder
2009Deportivo Cuenca, 1/8-finalist
2009SD Quito, nr 3 i Gruppe 5
2009LDU Quito, nr 4 i Gruppe 1
2009Nacional Quito, Kvalifikationsrunden
2010Deportivo Cuenca, nr 4 i Gruppe 6
2010Emelec, nr 4 i Gruppe 5
2010SD Quito, nr 2 i Gruppe 5
2011LDU Quito, 1/8-finalist
2011SD Quito, Kvalifikationsrunden
2011Emelec, nr 3 i Gruppe 6
2012Nacional Quito, Kvalifikationsrunden
2012SD Quito, 1/8-finalist
2012Emelec, 1/8-finalist
2013LDU Quito, Kvalifikationsrunden
2013Emelec, 1/8-finalist
2013Barcelona, nr 4 i Gruppe 1
2014SD Quito, Kvalifikationsrunden
2014Emelec, nr 4 i Gruppe 7
2014Independiente del Valle, nr 3 i Gruppe 2
2015Emelec, Kvartfinalist
2015Independiente del Valle, Kvalifikationsrunden
2015Barcelona, nr 4 i Gruppe 7
2016Emelec, nr 4 i Gruppe 7
2016LDU Quito, nr 4 i Gruppe 6
2016Independiente del Valle, Finalist
2017Barcelona, Semifinalist
2017Nacional Quito, 2 kvalifikationsrunde
2017Independiente del Valle, 2 kvalifikationsrunde
2017Emelec, 1/8-finalist
2018Macará, 1 kvalifikationsrunde
2018Independiente del Valle, 2 kvalifikationsrunde
2018Emelec, nr 3 i Gruppe 4
2018Delfín, nr 4 i Gruppe 2
2019Barcelona, 2 kvalifikationsrunde
2019Delfín, 2 kvalifikationsrunde
2019Emelec, 1/8-finalist
2019LDU Quito, Kvartfinalist
2020Macará, 2 kvalifikationsrunde
2020LDU Quito, 1/8-finalist
2020Delfín, 1/8-finalist
2020Barcelona, nr 4 i Gruppe 1
2020Independiente del Valle, 1/8-finalist
2021LDU Quito, nr 3 i Gruppe 7
2021Barcelona, Semifinalist
2021Universidad Católica, 2 kvalifikationsrunde
2021Independiente del Valle, nr 3 i Gruppe 1
2022Barcelona, 3 kvalifikationsrunde
2022Universidad Católica, 3 kvalifikationsrunde
2022Independiente del Valle, nr 3 i Gruppe 4
2022Emelec, 1/8-finalist
© 2001-2023 www.foot.dk
Danmarks største fodbold-statistik-website
  Valid HTML 4.01 Transitional